MLKS Unia Janikowo - strona oficjalna

Strona klubowa

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 60 gości

dzisiaj: 1912, wczoraj: 12596
ogółem: 40 607 132

statystyki szczegółowe

Logowanie

Aktualności

BEZ DODATKOWEJ POMOCY NIE DAMY RADY

  • autor: redakcja, 2011-06-26 12:15

Za nami bardzo trudny sezon piłkarski 2010/11. Po spadku z II ligi, z zespołu odeszło większość zawodników. Przed trenerem Tomaszem Mazurkiewiczem postawione zostało zadanie zbudowanie od nowa drużyny, która potrafiłaby skutecznie walczyć o utrzymanie w III lidze. Runda jesienna nie była najlepsza w naszym wykonaniu. Mimo dużej pracy i jeszcze większego zaangażowania, kadrowo nie mieliśmy odpowiednich argumentów w walce z wieloma drużynami tej ligi. Dopiero wzmocnienia przed rundą wiosenną pozwoliły zbudować zespół, który w końcu zaczął wygrywać i wywalczył utrzymanie w III lidze. Szczególnie w końcówce sezonu (6 meczów: 5 zwycięstw, 1 remis, 16 punktów, bramki 17-2) drużyna pokazała swoją prawdziwą wartość i sprawiła wiele radości kibicom.

Oprócz drużyny seniorów, w minionym sezonie Unia była reprezentowana przez 4 zespoły młodzieżowe. Juniorzy, trampkarze oraz młodzicy rozgrywali swoje spotkania w lidze wojewódzkiej. Niestety, zespół juniorów starszych, gdzie grało wielu chłopców młodszych rocznikowo nie utrzymał się w lidze wojewódzkiej. Dużo lepiej zaprezentowali się trampkarze i młodzicy, którzy w sowich rozgrywkach zajęli wysokie miejsca w ligowej tabeli (młodzik – 5 miejsce, trampkarz – 4 miejsce). Doskonale zaprezentowali się najmłodsi zawodnicy naszego Klubu, którzy zajęli pierwsze miejsce w klasie Orlików. Dzięki dużemu zaangażowaniu samych piłkarzy, ich trenerów, kierowników drużyn oraz rodziców, nasze drużyny młodzieżowe godnie reprezentowały biało-niebieskie barwy na boiskach piłkarskich.

Klub piłkarski nie tylko sportowa rywalizacja na boisku. To również strona organizacyjna, a przede wszystkim aspekt finansowy. Prowadzona działalność sportowa niesie dość znaczne koszty, na których pokrycie trzeba znaleźć odpowiednie środki finansowe. O ile w minionym sezonie Klub nie miał problemów ze sprawami organizacyjnymi, o tyle finanse (a właściwie ich brak) stanowiły olbrzymi problem.

Na początku 2010 roku MLKS Unia Janikowo posiadała zadłużenie w kwocie ok. 700 000 zł. Były to zaległości w stosunku do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, byłych piłkarzy Klubu oraz firm świadczących usługi na rzecz Klubu (transport, ochrona meczów, zakup sprzętu itp.). Niektóre zobowiązania sięgały nawet roku 2007. To ogromne zadłużenie Klubu stało się naszych największym problemem. Przy budżecie, którym dysponowaliśmy w 2010 roku, bardzo trudno było prowadzić bieżącą działalność i jednocześnie spłacać zobowiązania. Wprowadziliśmy daleko idące oszczędności i drastyczne ograniczenia wydatków. Bilans finansowy 2010 roku pokazał, iż pierwszy raz od dłuższego czasu MLKS Unia Janikowo przestał generować straty i zaczął spłacać swoje zobowiązania. Na chwilę obecną, udało nam się dokonać spłaty starych zobowiązać w kwocie ok. 450 000 zł. Pozostało, więc ok. 250 000 zł wynikające z zobowiązań dotyczących okresu sprzed 2010 roku. Dodatkowo, konieczność spłaty zaległego zadłużenia (konieczność wynikająca często z nakazów sądowych i zajęć komorniczych) powodowała, iż nie zawsze Klub posiadał środki na regulowanie bieżących zobowiązań. Stąd w trakcie obecnego sezonu pojawiły się zaległości w stosunku do piłkarzy, trenerów oraz innych podmiotów świadczących swoje usługi na rzecz Klubu.

Na chwilę obecną, MLKS Unia Janikowo wspierany jest przez Miasto Janikowo oraz firmę Elektrorem i firmę Broster. Dodatkowo, Klub otrzymywał wpłaty od innych sponsorów i firm w postaci zakupu karnetów na mecze piłkarskie czy jednorazowych wpłat. Wnikliwa analiza dochodów oraz koniecznych wydatków pokazuje, iż wsparcie to jest niewystarczające, aby Klub mógł normalnie funkcjonować na poziomie rozgrywek o mistrzostwo III ligi. Prowadzone rozmowy oraz działania zmierzające do pozyskania kolejnych sponsorów nie przyniosły zamierzone skutku. Liczyliśmy na wsparcie kilku dodatkowych podmiotów, ale spotkaliśmy się z odmową lub brakiem konkretnych deklaracji. Dlatego należy bardzo mocno zastanowić się na dalszą przyszłością naszego KLUBU. Ponad 18 miesięcy działalności obecnego Zarządu Klubu to przede wszystkim ciągłe borykanie się z trudnościami finansowymi, wprowadzanie oszczędności oraz spłacanie zadłużenie. Wszyscy chcemy by Unia dalej funkcjonowała i dalej występy jej drużyn na boiskach piłkarskich przynosiły wiele radości i satysfakcji mieszkańcom Janikowa. W rundzie wiosennej trenerowi Mazurkiewiczowi udało się zbudować dobrą drużynę piłkarską. W naszych zespołach młodzieżowych, trenerzy szkolą (często w nieskończoność czekając na należne im wynagrodzenie) naprawdę obiecujących i utalentowanych piłkarzy, którzy w niedalekiej przyszłości będą wchodzić do pierwszej drużyny. Janikowo posiada infrastrukturę sportową, której zazdrości nam wielu. Tak, więc od strony sportowej na sytuację Klubu należy patrzeć z nadzieją. Ale nie da się prowadzić działalności sportowej bez odpowiednich środków finansowych. Na dzień dzisiejszy Klub nie ma zagwarantowanych środków, aby podołać uczestnictwu w rywalizacji sportowej na poziomie III ligi. Mamy kilku oddanych sponsorów, ale Miasto JANIKOWO do spółki z ELEKTROREMEM oraz BROSTEREM nie są w stanie utrzymać Klubu. Przez kilka ostatnich lat działalność Klubu generowała zadłużenie. Nie chcemy tak dalej robić. Chcemy uczciwie wywiązywać się z naszych zobowiązań. Chcemy na czas wypłacać należne kwoty trenerom, zawodnikom oraz innym podmiotom świadczącym nam swoje usługi. Czasy, kiedy w Unii zarobiono krocie na szczęście bezpowrotnie odeszły. Nie jesteśmy w stanie płacić wiele, ale to, co obiecane chcemy, aby było wypłacone na czas. Na dziś nie jest to możliwe, dlatego nasz start w rozgrywkach o mistrzostwo III ligi w sezonie piłkarskim 2011/12 stoi pod znakiem zapytania.

Przyszłość MLKS Unia Janikowo w kontekście zbliżającego się startu nowego sezonu nie rysuje się w różowych barwach. Należy uczciwie i szczerze stwierdzić, że przy obecnym poziomie wsparcia Klubu, nie będzie możliwe dalsze funkcjonowanie Unii na tym poziomie rozgrywkowym. Nie deklarujemy wycofania Unii z rozgrywek III ligi. Więcej, nie chcemy tego robić, bo bardzo zależy nam na dalszym rozwoju Klubu. Dla poprawy sytuacji Unii zrobiono już bardzo wiele. Ogromny trud, poświęcenie i środki finansowe naszych sponsorów pozwoliły na spłatę znacznej części zadłużenia i umożliwiły funkcjonowanie Klubu do tej pory. Chcemy wierzyć, że uda się znaleźć podmioty, które raz jeszcze wyciągną do nas pomocną dłoń. Oby wspólnymi siłami udało nam się przeprowadzić KLUB przez tą kolejną przeszkodę. Nadzieja pozostaje, ale w tej chwili funkcjonowanie MLKS Unia Janikowo na obecnym poziomie jest mocno zagrożone. 

Reklama

Wyszukiwarka