Komunikat odnośnie sytuacji Klubu

• autor: redakcja, 2011-07-06 20:05

W dniu wczorajszym (5.07.2011) planowane było rozpoczęcie treningów przez zespół seniorów. Na zbiórce pojawiło się grupa piłkarzy i dotychczasowy trener (jego kontrakt wygasł 30.06.2011). Na spotkaniu zawodników oraz sztabu szkoleniowo-medycznego z prezesem przedstawiono szczegółowo obecną sytuację Klubu. Wspólnie postanowiono, iż zajęcia treningowe zostaną zawieszone do poniedziałku 11 lipca 2011. Oznacza to, że nie odbędzie się sparing z Nielbą. Ustalono, że do tego czasu zostaną podjęte ostateczne decyzje.

Po dokonaniu dokładnej analizy wpływów oraz koniecznych wydatków i dalszego systematycznego spłacania naszego zadłużenia, a także mając na uwadze odpowiedzialność, jaka spoczywa na nas za zaciągane zobowiązania uważamy, iż MLKS Unia Janikowo nie posiada odpowiednich środków, które pozwoliłyby nam na start w rozgrywkach o mistrzostwo III ligi. Jeszcze do niedawna mieliśmy nadzieję, że kilka podmiotów zdecyduje się wsparcie finansowe Klubu. Niestety, otrzymaliśmy jednak odpowiedzi negatywne. Panuje opinia, że pomoc finansowa dla Klubu w obecnej sytuacji byłaby przedłużaniem agonii Klubu. Półtora roku temu, Klub miał o wiele większe zadłużenie i sytuacja była dużo gorsza. Przez okres działania obecnego zarządu dokonano spłaty ponad 60% naszego zadłużenia. Spadliśmy wprawdzie z II ligi, ale w kolejnym sezonie udało się zbudować zespół, który przynajmniej w końcówce sezonu dostarczył wielu pozytywnych emocji naszym kibicom. Czyż nie szkoda zmarnować tego olbrzymiego wysiłku tak wielu podmiotów?

Nie jest prawdą, iż Klub nie posiada żadnych środków na działalność w II półroczu 2011 roku. Środki mamy, ale nie będzie możliwe funkcjonowanie na poziomie poprzedniego półrocza. Aby móc funkcjonować na zbliżonym poziomie jak do tej pory, konieczny jest budżet na II półrocze w kwocie minimum 300 000 zł. Na kwotę tą składają się wydatki konieczne na bieżącą działalność 200 000 zł oraz środki na spłatę zobowiązań w kwocie ok. 100 000 zł. Na dzień dzisiejszy mamy zagwarantowane środki na poziomie ok.150 000zł. Tak więc, nie mając dopiętego budżetu, nie jesteśmy w stanie kontynuować działalności na takim samym poziomie jak to robiliśmy do tej pory. Brakuje niewiele, ale bez tych środków kontynuacja nie jest możliwa.

Wydawane w ostatnich dniach przez Klub komunikaty informujące o fakcie, iż start w rozgrywkach o mistrzostwo III ligi jest zagrożony nie były deklaracjami zamknięcia Klubu lub deklaracjami likwidacji drużyny seniorów. Miały one na celu pokazanie sytuacji, w jakiej znalazł się Klub i zagrożenia, jakie z tego wynikają. Na chwilę obecną rozważane jest kilka scenariuszy – zarówno tych optymistycznych (klubowi uda się pozyskać dodatkowe środki)  oraz tych pesymistycznych (klubowi nie uda się pozyskać dodatkowych środków).

Na koniec refleksja osobista, ale dotycząca obecnej sytuacji. Nie jest prawdą, jak to sugerują niektórzy nasi kibice, iż obecni członkowie Zarządu „przyspawali” się do swoich stanowisk. Prezes Klubu oraz pozostali członkowie Zarządu mogą podać się do dymisji w każdej chwili, jeśli to ma przynieść wymierny skutek dla Unii w postaci przyjścia do Klubu sponsorów. Nie potrzeba na nas krzyczeć czy też nas zastraszać. Nie ma żadnego problemu byśmy zrezygnowali z pełnionych przez nas funkcji. Ważnym jest jednak, aby pamiętać, że zgodnie ze statutem Klubu, konieczne jest zwołanie Walnego Zebrania członków, bo tylko ten organ jest władny dokonać zmian we władzach Klubu. Jeżeli w naszym mieście są ludzie, którzy mogą zarządzać Klubem lepiej, to serdecznie zapraszamy ich do Unii. W każdej chwili oddamy im Klub, jeśli będzie potrzeba to wesprzemy naszym doświadczeniem i pomocą i będziemy kibicować, aby udało się ostatecznie wyprowadzić Klub na prostą.

I jeszcze jedna uwaga. Dotychczas wiele mówiono o tym, że drużyna powinna składać się z zawodników z naszego miasta. Sugerowano, iż przyjezdnym nie zależy na Klubie a tylko na pieniądzach. Mówiono, że tylko piłkarze pochodzący z Janikowa są w stanie w pełni poświęcić się temu Klubowi. Nie chcemy powiedzieć, iż nasi piłkarze nie szanują Klubu, ale w dniu wczorajszym, to właśnie tzw. „legia cudzoziemska” najbardziej była zainteresowana tym, aby ratować nasz Klub. To ludzie z Poznania czy Bydgoszczy próbowali szukać dróg wyjścia i podpowiadać rozwiązania. Natomiast duża część zawodników z naszego miasta zainteresowana była tylko i wyłącznie tym, kiedy i za ile (najlepiej za darmo) będą mogli odejść z Unii, by grać w Inowrocławiu, Pakości czy innych okolicznych klubach.