Artur Polehojko nowym-starym trenerem Unii!

• autor: redakcja, 2011-08-01 11:31

Artur Polehojko wraca do Unii Janikowo! Szkoleniowiec ten ponownie został trenerem pierwszej drużyny naszego klubu. Ma za zadanie w bardzo krótkim czasie zbudować drużynę, która będzie walczyła w trzeciej lidze kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej.

Artur Polehojko urodził się 19. września 1962 roku w Kielcach. Stamtąd pochodzi, jednak od kilkunastu lat mieszka na Kujawach. Jako piłkarz grał w takich klubach jak: Czarnowia Kielce, Korona Kielce. Z Koroną świętował awans do drugiej ligi. Następnie doznał kontuzji kolana i nie mógł grać przez cztery miesiące. Po powrocie do zdrowia odnowił mu się ten uraz i pożegnał się z Koroną. Kolejnie na czas służby wojskowej przeniósł się do Sokoła Nisko, z którym awansował do czwartej ligi. To zaowocowało propozycją z drugoligowej Stali Stalowa Wola, ale Polehojko nie skorzystał. Trafił do Orła Rudnik. Po grze w tym klubie miał ofertę z Siarki Tarnobrzeg, ale działacze jego drużyny nie dogadali się w Tarnobrzegu. Od sezonu 1997/1998 do rundy jesiennej sezonu 2000/2001 był piłkarzem naszego klubu. Łącznie w Unii rozegrał siedemdziesiąt meczów ligowych i zdobył w nich pięć goli. Grał jako środkowy obrońca lub defensywny pomocnik z numerem "5" na koszulce. Z Unią jako piłkarz wywalczył awans do czwartej i do trzeciej ligi. Ponadto podczas bycia w sztabie szkoleniowym Unii grał w Gople Kruszwica. Już w sezonie 2000/2001 był grającym asystentem. Po zakończeniu kariery piłkarskiej Polehojko był także asystentem pierwszych trenerów w naszym klubie. Współpracował z Mariuszem Modrackim, Wiesławem Wandowiczem i Henrykiem Kubiakiem. W sezonie 2002/2003 pod odejściu tego ostatniego został tymczasowym pierwszym szkoleniowcem Unii. W sześciu meczach odniósł dwa zwycięstwa i cztery porażki (bramki: 3-9). Zastąpił go Zbigniew Milewski, którego był asystentem. Po utrzymaniu się Unii w trzeciej lidze podziękowano Milewskiemu, a Polehojko współpracował jako drugi trener z Andrzejem Wiśniewskim. W sezonie 2004/2005, w rundzie jesiennej zwolniony został Wiśniewski, a Polehojko samodzielnie poprowadził Unię w pucharowym meczu z Zawiszą, który wygraliśmy 3:1. Następnie szkoleniowcem naszej drużyny wybrano Czesława Jakołcewicza, z którym także pracował Polehojko. Po awansie Unii do starej drugiej ligi pracował on także jako asystent Macieja Bartoszka i Wiśniewskiego. Gdy nasz zespół spadł do trzeciej ligi funkcję pierwszego trenera powierzono właśnie Arturowi Polehojko. W rundzie tej w lidze wygraliśmy sześć spotkań, siedem zremisowaliśmy i trzy przegraliśmy, bilans bramkowy: 26-17. Po rundzie Unia była na ósmym miejscu i trener podał się do dymisji. Jego miejsce zajął Zbigniew Kieżun, którego później zastąpił Tomasz Mazurkiewicz.

Po odejściu Polehojko z Unii (po rundzie jesiennej sezonu 2007/2008) po jakimś czasie był on trenerem Gopła Kruszwicy. Po dwóch latach, w ubiegłym sezonie pod jego wodzą Gopło awansowała do czwartej ligi. Trener 30. lipca złożył rezygnację z pracy w Kruszwicy i dziś poprowadzi już trening w Janikowie. Natomiast w Unii niedawno grał jego syn - Tomasz Polehojko.

Jeżeli chodzi o rozgrywki ligowe, to trener Polehojko został pierwszym szkoleniowcem po raz trzeci. Jak mówi przysłowie: ''do trzech razy sztuka'' - Panie Trenerze witamy ponownie w Unii Janikowo i życzymy sukcesów.

Artur Polehojko jako pierwszy trener Unii w meczach ligowych:
2002/2003 (runda wiosenna - tymczasowo):
6 meczów: 2 wygrane, 0 remisów, 4 przegrane, bramki: 3-9
2007/2008 (runda jesienna):
16 meczów: 6 wygranych, 7 remisów, 3 porażki, bramki: 26-17

Razem: 22 mecze: 8 wygranych, 7 remisów, 7 porażek, bramki: 29-26.