Informacja Zarządu MLKS Unia Janikowo

• autor: redakcja, 2012-01-28 20:35

Komunikat wydany przez Zarząd Klubu

Nie jest tajemnicą, że nasz Klub jest ciągle zadłużony. Jak już wspominaliśmy we wcześniejszej informacji, największym problemem Unii są w tej chwili koszty obsługi długu - to jest rosnące odsetki, koszty sądowe oraz koszty komornicze. Jedynym logicznym i racjonalnym rozwiązaniem jest doprowadzenie do spłacenia długu. Spowoduje to, iż Klub nie będzie narażony na ponoszenie dodatkowych kosztów wynikających z zaległości, a pozyskiwane od sponsorów pieniądze będzie mógł przeznaczyć na rozwój i bieżącą działalność. Sposobem na całkowitą spłatę zadłużenia jest powrót do pomysłu z lipca, a mianowicie wzięcie pożyczki bankowej przez Klub. Odbyły się już wstępne rozmowy z bankiem i otrzymaliśmy informację, że po spełnieniu wyznaczonych przez bank warunków otrzymanie kredytu będzie możliwe. Podstawowym warunkiem otrzymania pożyczki jest konieczność uzyskania przez Unię gwarancji ze strony miasta Janikowo oraz gwarancje sponsorów dotyczące finansowego wspierania Klubu.

We wtorek 24 stycznia 2012 roku, odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu MLKS Unii Janikowo z Komisją Sportu Rady Miejskiej w Janikowie. Na ręce radnych oraz burmistrza i wiceburmistrza Janikowa złożono szczegółowe sprawozdanie dotyczące zadłużenia Klubu oraz informację na temat dochodów oraz wydatków Unii w 2012 roku. Klub każdego roku otrzymuje środki finansowe z budżetu miasta i gminy. Głównym celem spotkania przedstawicieli Klubu i Miasta było przekonanie radnych do podjęcia decyzji o udzieleniu gwarancji w postaci zapewnienia środków finansowych (które Klub co roku otrzymuje) na okres trzech lat. Gwarancje te pozwolą Unii Janikowo na wzięcie kredytu i spłaceniu długu.

Postanowiono, iż w najkrótszym możliwym czasie dojdzie do spotkania przedstawicieli miasta ze sponsorami. Celem spotkania będzie potwierdzenie przez sponsorów woli dalszego wspierania Klubu. Następnie, na kolejnej sesji Rady Miejskiej, radni będą podejmować decyzję na temat udzielania gwarancji. Jeśli decyzje będą pozytywne, możliwe będzie otrzymanie kredytu z banku.

Pomysł, aby Unia wzięła pożyczkę na spłatę zadłużenia, a tym samym nie musiała ponosić ogromnych wydatków związanych z odsetkami, kosztami sądowymi oraz komorniczymi nie jest nowy. Na ten temat prowadzone były juz rozmowy latem 2011 roku. Już wtedy Klub miał wziąć pożyczkę, której gwarancją miała być umowa na promocję miasta poprzez sport na okres trzech lat (3 lata po 200 tys. złotych). Niestety, pomysł nie mógł być zrealizowany, gdyż z przyczyn formalnych podpisana mogła być umowa jedynie na okres jednego roku. Mamy nadzieję, iż tym razem nasze wspólne działania przyniosą efekt. Nie domagamy się od miasta dodatkowych środków. Chcemy tylko gwarancji potwierdzonych uchwałą Rady Miejskiej w Janikowie, iż pieniądze otrzymywane każdego roku z miasta na finansowanie sportu kwalifikowanego, będziemy otrzymywać przez okres trzech lat. Dzięki temu możliwe będzie w końcu uporanie się z naszym największym problemem – zadłużeniem z poprzedniego okresu i zajęcie się bieżącą działalnością sportową.

Ostatnie dwa lata działalności Klubu to walka z długiem. Pod koniec 2009 roku kwota główna długu wynosiła 750 000 zł. Do tego doszły bardzo poważne koszty dodatkowe wynikający z przegranych spraw sądowych oraz odsetki, koszty sądowe i komornicze. Duża część tego zadłużenia została spłacona kosztem bieżącej działalności oraz ogromnego poświęcenia wielu podmiotów, które wspierały i dalej wspierają Unię. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy potrafili zrobić ten ostatni krok i już niedługo w naszym kochanym Klubie znów będzie normalnie.