Przed sezonem 2012/2013

• autor: redakcja, 2012-07-04 08:36

Za tydzień pierwszy trening przed nowym sezonem

Niektórzy pewnie jeszcze rozpamiętują emocje związane z zakończonym przed chwilą Euro, inni zaś liżą rany po spadku naszej Unii do czwartej ligi, z pewnością są też tacy, co z niecierpliwością czekają na nowy sezon i powoli wyobrażają sobie jak on będzie wyglądać w Janikowie – mieście, które nie istnieje bez piłki…

Kiedy w sezonie 1999/2000 piłkarze Unii wywalczyli historyczny awans do trzeciej ligi wszyscy zastanawiali się jak to teraz będzie. Ano było tak, że w pierwszych dwóch latach byliśmy ligowym średniakiem, a w trzecim sezonie o mało co nie spadliśmy z ligi ratując się w ostatniej kolejce. Nikt chyba nie spodziewał się tego, że po trzech latach gry na trzecim froncie Unia zacznie atakować zaplecze ekstraklasy. I właśnie tak się stało, trzykrotnie zajmowaliśmy miejsce drugie, co dawało nam szansę na awans poprzez baraże. Bezskutecznie. Na nasze szczęście pojawiła się inna droga do sukcesu… Sezon 2006/2007 spędziliśmy więc w starej drugiej lidze i mimo spadku przeżywaliśmy piękne chwilę, jak zwycięstwa ze Śląskiem Wrocław, Ruchem Chorzów, Polonią Bytom czy Piastem Gliwice. Kolejny rok to znowu gra w trzeciej lidze. Ale za to z jakim finiszem. W rundzie wiosennej przegraliśmy tylko jeden mecz i dwa zremisowaliśmy. Piękna passa pozwoliła nam zająć drugą lokatę i awansować do nowej drugiej ligi zachodniej. Pierwszy sezon po reorganizacji był udany, ale gorzej było w drugim kiedy to spadliśmy do trzeciej ligi, czyli na czwarty poziom rozgrywkowy. Przez te wszystkie lata stadion w Janikowie wypełniony był po brzegi. Na mecze do naszego miasteczka przyjeżdżali kibice z pobliskich miast, tj. Inowrocław, Pakość czy Mogilno. Całe województwo żyło piłką nożną w Janikowie. Następne dwa sezony, te w nowej trzeciej lidze kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej były nieco inne. Na mecze nie przychodziło już tylu kibiców co poprzednio, ale i tak było ich najwięcej z całej ligi. W sezonie 2010/2011 walczyliśmy o utrzymanie, w minionym spadliśmy, a mimo to występy Unii cieszyły się popularnością.

Przez te wszystkie sezony kibice z Janikowa mieli możliwość kupowania Skarbu Kibica z Przeglądu Sportowego, w którym dowiadywali się składów naszych ligowych rywali, jak i Unii. O meczach lub wydarzeniach z naszego klubu lokalna prasa robiła osobne artykuły. Jeszcze pięć, sześć lat temu o tym kto może pojawić się na pierwszym treningu Unii także można było dowiedzieć się z Przeglądu Sportowego ukazującego się na terenie całego kraju. To wszystko jest już historią, bardzo barwną, piękną i dramatyczną, ale historią.  Teraz czeka nas pierwszy od dwunastu lat sezon na piątym szczeblu rozgrywkowym w Polsce.

Za tydzień piłkarze Unii wybiegną po raz pierwszy na trening przed nowym sezonem. Na tą chwilę nie wiemy jak będzie wyglądać kadra na rundę jesienną. Będzie to zapewne ciężki sezon dla biało-niebieskich. Warto wspomnieć, że nasz klub nowe rozgrywki rozpocznie z dziesięcioma ujemnymi punktami. Z pewnością bardzo ważnym wzmocnieniem na nowy sezon będą trzymający kciuki na trybunach janikowscy kibice.

Miejmy nadzieję, że wraz z pierwszym treningiem, wraz z pierwszym meczem rozpocznie się pisanie nowej karty w historii MLKS Unia Janikowo, a za rok o tej porze, kiedy minie 55 lat istnienia naszego klubu wszyscy będziemy w odmiennych humorach niż teraz.