MLKS Unia Janikowo - strona oficjalna

Strona klubowa

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 46 gości

dzisiaj: 347, wczoraj: 11749
ogółem: 40 518 671

statystyki szczegółowe

Logowanie

Aktualności

Walne Zebranie MLKS Unia Janikowo

  • autor: redakcja, 2012-08-01 23:53

Sprawozdanie z Walnego Zebrania z dnia 1.08.2012

W dniu dzisiejszym, tj. 1.sierpnia 2012 roku na Hali Widowiskowo-Sportowej w Janikowie odbyło się Walne Zebranie Członków Międzyzakładowego Ludowego Klubu Sportowego „Unia” Janikowo.

Na wstępie zebrania, wszystkich członków Klubu, zaproszonych gości, a także sympatyków piłkarskich uroczyście przywitał prezes MLKS Unia Janikowo – pan Artur Banaszak. Następnie doszło do wyboru przewodniczącego obrad, którym został wspomniany wcześniej szef Klubu. W prezydium zasiedli z kolei: pan Michał Dołożenko z Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, pan Grzegorz Czerwiński – Przewodniczący Komisji ds. Sportu i zarazem przedstawiciel Rady Miasta i Gminy Janikowo oraz jeden z zawodników, który jest bliski powrotu do Unii – Adam Lisiecki. Jako protokólanci obecni byli – pan Wiesław Słowiński i pani Edyta Banaszak.

Następnie przedstawiono szczegółowy plan obrad w dniu dzisiejszym, a później do głosu doszedł pan Czerwiński. Z wypowiedzi jego można było dowiedzieć się, że w ostatnim czasie zostały podjęte rozmowy z prezesami firm, które sponsorują Klub. Powiedzieli oni, iż w dalszym ciągu będą wspierać Unię, ale nie zdecydują się na zarządzanie Klubem. Rozmowy te były przyjacielskie i ponownie warto podkreślić, że władze firm wspomagających działalność Klubu nie odwrócą się i służą pomocą, jednak decyzję ich odnoście tego, że nie zostaną prezesem biało-niebieskich należy zrozumieć i uszanować. Przedstawiciel Miasta i Gminy Janikowo stwierdził, że w danym momencie powinien pozostać dotychczasowy Zarząd Klubu, gdyż póki co nie ma kandydatów na następców. Członkowie obecnych władz Klubu nie chcą być w zarządzie na siłę, ale na dzień dzisiejszy muszą nimi być z tego właśnie powodu. Wypowiedź pana Czerwińskiego nie została przyjęta bez echa i w kolejnej części obrad do głosu doszli zaproszeni goście, a także prezes Banaszak.

Po wypowiedziach wybrano komisję mandatową, w której w skład wchodzili: jako przewodniczący – pan Arkadiusz Zaleski i jako członek – pan Paweł Lewandowski. Stwierdzili oni, że uprawnionych do głosowania na dzisiejszym Walnym Zebraniu Członków MLKS Unia Janikowo jest ponad 52 %.

Ponownie głos zabrał prezes Banaszak, który wypowiedział się na temat zmiany statutu. Przypomniał on, iż we wrześniu poprzedniego roku rozpoczął się proces zmiany statutu, który trwa do tej pory. Wynika to z błędów zawartych w nowym dokumencie. W dniu 26.06.2012 roku Zarząd Klubu dowiedział się o kolejnym błędnym przygotowaniu statutu. Tym razem sprawa dotyczyła sześciu punktów:

Paragraf 5 – Dotyczy roku 1958, w którym powstał MLKS Unia Janikowo. Ponieważ jest to ciężkie do prawnego udokumentowania najlepszym rozwiązaniem było wykreślnie daty założenia Klubu ze Statutu Klubu.

Paragraf 19 – Dotyczy niepełnoletnich członków Klubu.

Paragraf 20 – Dotyczy członków honorowych Klubu.

Paragraf 24 – Dotyczy czasu, miejsca obrad walnego zebrania.

Paragraf 28 – Dotyczy obecnej liczby członków Klubu.

Paragraf 32 – Dotyczy odwołania Zarządu i wyborów uzupełniających.

Następną zmianą, którą należało podjąć po konsultacjach ze sponsorami jest zwiększenie w nowym statucie liczby osób w zarządzie. Pierwotnie chciano, aby było ich od trzech do pięciu, a dziś wprowadzono zmianę, aby było ich od pięciu do jedenastu. Przypomnijmy, że obecny statut mówi o jedenastu do dwudziestu dwóch osobach w zarządzie Klubu.

Ustawa ta została przyjęta jednogłośnie i już w dniu jutrzejszym, tj. 2.08.2012 roku Zarząd podejmie kolejne kroki mające na celu rejestracje nowego statutu MLKS Unia Janikowo.

Potem prezes Banaszak podsumował czas pracy obecnego Zarządu Klubu. Działalność władz wybranych 29.10.2009 roku została podzielona na dwa aspekty: sportowy i organizacyjny.

Jeżeli chodzi o aspekt sportowy to, Zarząd objął Klub pod koniec rundy jesiennej 2009/2010. Runda ta zakończyła się na ostatnim miejscu w drugiej lidze zachodniej. Postanowiono zakończyć współpracę z trenerem Zbigniewem Kieżunem i podpisać umowę z trenerem Tomaszem Mazurkiewiczem. Po dobrej wiośnie naszej drużynie nie udało się zachować ligowego bytu. Mimo to przedłużono kontrakt ze szkoleniowcem i sezon 2010/2011 udało się zakończył na miejscu dziewiątym w trzeciej lidze kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej. Ponieważ wygasła umowa z trenerem Mazurkiewiczem postanowiono zatrudnić trenera Artura Polehojko. W sezonie 2011/2012 mimo zdobycia 38 punktów zajęliśmy trzynaste miejsce i spadliśmy do czwartej ligi. Dużą wagę przy spadku do niższej klasy rozgrywkowej miały z pewnością problemy organizacyjno-finansowe.

Wspomniano także o młodzieży. Zarząd jest zadowolony z bardzo dobrych wyników drużyn młodzieżowych. Na wyróżnienie zasłużyło z pewnością trzecie miejsce trampkarzy prowadzonych przez trenera Jacka Michniewskiego w lidze wojewódzkiej. Niestety negatywem były kłopoty w zespole juniorów starszych i młodszych. Na szczęście w ostatnim czasie reaktywowano juniorów starszych i w nadchodzącym sezonie Unia znów będzie mieć pięć ekip młodzieżowych: orlicy, młodzicy, trampkarze, juniorzy młodsi i starsi. Ponadto zwrócono uwagę, iż wielu młodych naszych wychowanków gra w reprezentacji KPZPN.

Następnie prezes przeszedł do aspektu organizacyjno-finansowego. 29.10.2009 roku wybrany został nowy Zarząd, lecz po rezygnacji trzech członków dokonano wyborów uzupełniających. Rok temu skrócono kadencje obecnego Zarządu, jednak z przyczyn organizacyjnych ustawa ta została wycofana.

Głównym celem Zarządu była spłata zadłużenia i utrzymanie działalności bieżącej. W minionym roku wydawało się, że Klub upadnie. Udało się jednak spłacić część długu, ale mimo to, znowu pojawiły się problemy finansowe. Jeszcze gorsza sytuacja miała miejsce w styczniu 2012 roku. Ponownie pojawiło się realne zagrożenia ogłoszenia upadłości Klubu. Jednak przy wsparciu wielu ludzi, w tym w dużej mierze przedstawicieli Miasta i Gminy Janikowo udało się załatwić kredyt, którego proces zakończono 27.04.2012 roku. Z tego kredytu spłacono większość zadłużenia MLKS Unia Janikowo.

Dlaczego nie udało się spłacić wszystkiego?

Ponieważ z każdym dniem rosły kolosalne odsetki. W kwocie 520 tysięcy złotych kredytu zawarte były pieniądze dostępne dla Klubu, ale i odsetki. Ostateczną kwotą przeznaczoną na spłatę zadłużenia było ponad 400 tysięcy złotych. Warto też dodać, że dopiero pod koniec kwietnia i w maju otrzymano pierwsze wpłaty od sponsorów, ponieważ wcześniej konto miała zajęcie komornicze.

Na ten moment Klub nie posiada zadłużeń mogących spowodować zajęcie konta przez komorników, co miało miejsce w latach poprzednich i w dużej mierze utrudniało działalność. Jednak istnieje jeszcze niewielka zaległość w stosunku do zawodników, która pojawiła się w maju. W drugim półroczu 2012 roku, które niebawem się rozpoczęło Klub otrzyma drugą transzę dotacji z Miasta i Gminy Janikowo.

Obecnie miesięczne wkłady sponsorskie wynoszą 19 tysięcy złotych. Ponadto Klub dysponuje 64 tysiącami złotych z poprzedniej dotacji z Miasta i Gminy Janikowo. Warto też wspomnieć, że mimo spadku do czwartej ligi niektóre firmy zadeklarowały, że nadal jest zainteresowana kupnem karnetów na kolejny sezon. Szacuje się, że zysk ze sprzedaży karnetów wyniesie 20 tysięcy złotych. Tak więc, w chwili obecnej na 200 tysięcy złotych potrzebnych na rozgrywki Klub ma zapewnione 100 tysięcy złotych. Oprócz tego co miesiąc należy zapłacić ratę kredytu otrzymanego w kwietniu, czyli około 17 tysięcy złotych. Prezes Banaszak stwierdził, że budżet Klubu nie jest do końca zamknięty. W dalszym ciągu Klubu szuka nowych środków finansowych. Na zebraniu dowiedzieliśmy się też, że być może uda się otrzymać pieniądze z Miasta i Gminy Janikowo za promocje miasta poprzez sport.

W Klubie przez donos jednego z mieszkańców Janikowa miały miejsca kontrole z ZUS-u, Urzędu Skarbowego, a także Państwowego Urzędu Pracy. Kontrole te nie wykryły żadnych niejasności i błędów, co oznacza, że zakończyły się pozytywnie.

W chwili obecnej dług Klubu wynosi około 180 tysięcy złotych. Zawarte są umowy ugodowe mające na celu systematyczną spłatę. Jak wszyscy pamiętamy łączna kwota po odliczeniu wszystkich odsetek wynosiła ponad milion złotych. Należy więc stwierdzić, że wykonana została kolosalna praca, która pozwoliła zniwelować zadłużenie.

Wydatki Klubu dzieloną są na dwa aspekty. Pierwszym z nich są wydatki stałe, na które składają się: rata kredytu, opłacenia wyjazdów na mecze, a także opłacenie sędziów. Z kolei do wydatków ruchomych należy zaliczyć wynagrodzenia dla zawodników. W danym momencie postanowiono zbudować nową drużynę za stosunkowo niewielkie pieniądze. Zarząd Klubu uważa, że zespół ten będzie w stanie z powodzeniem walczyć o ligowe punkty w nadchodzącym sezonie.

Pod koniec głos zabrał pan Dołożenko – przedstawiciel K-PZPN. Z jego ust padło bardzo ważne zdanie: „Niech rozsądek zwycięży emocje”. Powiedział on, że dotychczasowa współpraca KPZPN z Unią układa się dobrze i obecny Zarząd powinien jeszcze pełnić swoje obowiązki. Oznajmił też, że jest przekonany, że nasz Klub się odbuduje, a gra w czwartej lidze będzie tylko jednosezonowa, gdyż drużynę biało-niebieskich stać na wywalczenie awansu.

Później po wypowiedzi członka komisji rewizyjnej i podsumowaniu, jednogłośnie udzielono absolutorium obecnemu Zarządowi. Ostatecznie nikt z obecnych członków Klubu nie był za skróceniem kadencji władz MLKS Unia Janikowo.

Ponownie wypowiedział się pan Czerwiński. Przedstawiciel Miasta i Gminy Janikowo stwierdził, że jest to rozsądna decyzja i należy zrobić wszystko, aby przygotować się na kolejne wybory władz Klubu, które mają mieć miejsce po zatwierdzeniu nowego statutu. Dowiedzieliśmy się też, że wówczas prezesi firm wspierających Klub wytypują swoich przedstawicieli do Zarządu Klubu.

W między czasie głos zabrał też trener Polehojko. Stwierdził on, że obecnie cała kadra zespołu otrzymuje wynagrodzenia takie, jak w przeszłości otrzymywał jeden z zawodników kadry drugoligowej. Powiedział też, że drużyna każdego dnia bardzo ciężko trenuje i z niecierpliwością czeka na mecz inauguracyjny.

Na zakończenie obrad, prezes Banaszak podziękował za udzielenie absolutorium. 

Reklama

Wyszukiwarka