T-Mobile Ekstraklasa pod lupą

• autor: redakcja, 2013-02-22 12:30

Byłych Unitów coraz mniej…

Dzisiaj startuje runda rewanżowa w T-Mobile Ekstraklasie. Z pewnością wielu fanatyków naszej rodzimej ligi kupiło dzisiaj Skarb Kibica, który co pół roku wydaje niezawodny Przegląd Sportowy. Postanowiliśmy przyjrzeć się składom poszczególnym zespołów i poszukać w nich byłych Unitów. Ich już niestety coraz mniej. Znacznie więcej jest tych graczy, którzy byli przymierzani do gry w Janikowie. Przypomnijmy przecież, że jeszcze kilka lat temu po boiskach ekstraklasy biegało znacznie więcej piłkarzy kojarzonych z biało-niebieskimi.

Zawodników, którzy w przeszłości byli związani z Unią, a teraz grają w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce jest tylko dwóch. Mistrza, czyli Śląska Wrocław reprezentuje Łukasz Gikiewicz, a beniaminka Tomasz Bzdęga. Obaj są napastnikami, a podczas gry w Janikowie łącznie strzelili pięć bramek. Trzecim reprezentantem byłych Unitów, którzy pracują w ekstraklasie jest Robert Dominiak. Obecny fizjoterapeuta Lechii Gdańsk wiosną 2007 roku był w sztabie szkoleniowym biało-niebieskich.

Ponadto w klubach z T-Mobile Ekstraklasa można zobaczyć trzech zawodników, którzy w Janikowie byli testowani, a ostatecznie zrezygnowano z ich usług. Mowa tutaj o Rafale Gikiewiczu i Marcinie Kowalczyku ze Śląska Wrocław, a także Karolu Bortniku, który obecnie jest jednym z asystentów w Widzewie Łódź.

Kolejną grupą, tym razem jeszcze większą są piłkarze, którzy byli tylko przymierzani do gry w janikowskim klubie. Są nimi: Mateusz Sławik i Grzegorz Bonin (Górnik Zabrze), Paweł Buzała (Lechia Gdańsk), Szymon Pawłowski (Zagłębie Lubin) oraz Miłosz Przybecki (Polonia Warszawa).

W jednym z wywiadów dostępnych w dzisiejszym Przeglądzie Sportowym można dostrzec tytuł: „Pacjent wciąż żyje, na pogrzeb jeszcze za wcześnie”. Jest on trochę adekwatny do sytuacji, która panuje w naszym klubie. Co prawda na start w rundzie wiosennej praktycznie nie ma co liczyć, ale upadłość MLKS Unia Janikowo jeszcze nie została ogłoszona. Jedno jest pewne: strona internetowa MLKSUnia.futbolowo.pl będzie istnieć, a wraz z początkiem rozgrywek zamieszczane na niej będą różnorodne ciekawostki i fakty, czyli krótko mówiąc wspomnienia.