Wyjazd do Bydgoszczy na derby z Zawiszą

• autor: redakcja, 2010-03-26 19:38
Po zwycięstwie nad Jarotą Jarocin nasi zawodnicy zmierzą się w Bydgoszczy z miejscowym Zawiszą. Jak każde spotkanie w rundzie wiosennej będzie to niezwykle ważny mecz dla podopiecznych Tomasza Mazurkiewicza. Przypomnijmy, że jesienią biało-niebiescy przegrali w Janikowie 0:3. Wszyscy janikowianie marzą o udanym rewanżu.

Aby przeczytać całość kliknij na „więcej”.
WKS Zawisza Bydgoszcz S.A. jest prowadzony przez Mariusz Kurasa. Trener ten w niedzielę będzie świętował rok pracy w klubie znad Brdy. W Bydgoszczy doszło do sporych zmian kadrowych. Do niebiesko-czarnych przybyło wielu graczy z tzw. nazwiskiem. Za największe wzmocnienia uznaje się pozyskanie napastników: Jacka Kosmalskiego i Andrzeja Rybskiego. Obaj ci piłkarze w przeszłości pokonywali bramkarzy Unii grając w innych drużynach. Za najbardziej bolesną stratę uważa się przejście do Zagłębie Sosnowiec Brazylijczyka Murilo Rufino Barbosa Lilo. W pierwszym wiosennym meczu podopieczni Kurasa zremisowali z Turem Turek 0:0. Obecnie Zawisza zajmuje 3. miejsce. Ma 38 punktów (11 zwycięstw, 5 remisów, 4 porażki). Bydgoszczanie strzelili 35 bramek, a stracili 16. Najlepszym strzelcem Zawiszy są następujący piłkarze: Jacek Magdziński, Szymon Maziarz, Marcin Sobczak i Lilo. W kadrze Zawiszy znajdują się m.in. piłkarz, którzy grali kiedyś w Unii: Tomasz Warczachowski, Marcin Kozłowski i Marcin Tarnowski. Oprócz tego Artur Gajewski, Rafał Piętka i Tomasz Szczepan byli kiedyś przymierzani do występów w Janikowie.

Unia Janikowo po zwycięstwie nad Jarotą jest w dobrych humorach. Nasi piłkarze wiedzą jednak, że aby utrzymać się w rozgrywkach muszą odnosić kolejne zwycięstwa. Także w janikowskim klubie gra kilku piłkarzy, którzy kiedyś zdobywali punkty dla Zawiszy. Mowa tutaj o najlepszym strzelcu biało-niebieskich – Marcinie Krzywickim, jak i o pozyskanych zimą – Damianie Cuperze i Grzegorzu Brzezińskim. Oprócz tego w przeszłości w bydgoskim klubie grali: Jakub Poznański, Paweł Ettinger, a także w juniorskich drużynach: Adam Lisiecki i Marcin Zaleski. Ponadto kiedyś blisko podpisania kontraktu z Zawiszą był Paweł Mądrzejewski, a w juniorach mógł grać Sebastian Hulisz. Przed tym meczem jedno jest pewno – nasi gracze nie poddadzą się tak łatwo i do końca będą walczyć o jak najlepszy rezultat.

Przez cały tydzień przygotowawczy do tego meczu nie trenował Marcin Dettlaff, który w poniedziałek był na badaniach. Kapitan Unii nie zagra z Zawiszą, ale do spotkania z Elaną powienien być już do dyspozycji tren era. Ponadto indywidualnie ćwiczył przez kilka dni Radosław Hołubiec i Cuper, którzy byli poobijani po meczu z Jarotą. Z zespołem seniorów trenował Mateusz Kaczmarek – bramkarz juniorów starszych.

Wartym odnotowania faktem jest setny ligowy mecz w barwach Unii Piotra Nowosielskiego. Popularny „Mały” to właśnie w Bydgoszczy obchodzić będzie ten jubileusz.

Wszyscy mamy nadzieję, że Unia po meczu w Bydgoszczy opuści ostatnie miejsc w tabeli i pomniejszy punktową stratę do bezpiecznej strefy.

Ciekawostką jest fakt, że poniedziałkowy trening z trybun oglądał wychowanek Unii – Tomasz Ciesielski, który obecnie jest zawodnikiem KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Informujemy też, że w Zawiszy nie zagra prawdopodobnie Szczepan.

Historia spotkań Unii z Zawiszą Bydgoszcz od sezonu 2000/2001:
+ 10.03.2001, Zawisza – Unia 0:1 [później walkower 0:3] – III liga
+ 14.04.2001, Unia – Zawisza 2:1 [później walkower 3:0] (M. Wiśniewski, Tarnowski – Adrian) – III liga
+ 26.07.2003, Zawisza – Unia 2:3 (Krysiak, Młodzieniak, Rosiak) - sparing
+ 07.02.2004, Unia – Zawisza 5:2 (Pacholski 2, Bajdziak 2, Kuczyński) – sparing
+ 13.10.2004, Zawisza – Unia 1:3 (Tomczuk – Woźniak, T. Ciesielski, Thiede) – puchar
+ 09.02.2005, Zawisza – Unia 2:1 (Klimek, Łożyński – Wojciechowski) – sparing
+ 13.02.2008, Zawisza – Unia 1:1 (Dah – Kalinowski) – sparing