Ile drużyn spada?

• autor: redaktor25, 2011-05-11 13:55

Ile drużyn spada? Pewnie każdy z nas zadaje sobie to pytanie w ostatnim czasie... Przez większość obecnego sezonu było zagrożenie, że z trzeciej ligi kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej spadną aż cztery zespoły, a nawet niektórzy twierdzili, że może taki los spotkać aż pięć najsłabszych drużyn. Jednak w ostatnich dniach, a zwłaszcza dzisiaj sytuacja się zmieniła. Można nawet powiedzieć, że diametralnie.

Dzisiaj w mediach pojawiły się oficjalnie komunikaty informujące o wycofaniu się z rozgrywek pierwszej ligi GKP Gorzów Wielkopolski, a także drugiej ligi zachodniej Polonii Nowy Tomyśl. W przypadku ich dalszej gry istniało ryzyko, że GKP po ewentualnym spadku w nowym sezonie zagra w drugiej lidze zachodniej, a Polonia w trzeciej lidze kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej. W takim przypadku automatycznie zwiększałaby się liczba spadających drużyn z ligi, w której występuje Unia.

Tak, więc na dzień dzisiejszy z naszej ligi spadają trzy ostatnie drużyny (miejsca 14-16). Wiele wskazuje, że do końca sezonu nic już się nie zmieni, gdyż, aby z trzeciej ligi kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej spadły cztery drużyny spełnić się muszą następujące warunki:

1. Z pierwszej ligi miejsce spadkowe musi zająć któryś z zespołów zachodnich. Najbliżej strefy spadkowej są: Pogoń Szczecin, Odra Wodzisław Śląski i MKS Kluczbork. Mało prawdopodobnie jest to, że do drugiej ligi spadną dwie z wyżej wymienionych drużyn.

2. Nawet, jeśli jakiś z zachodnich pierwszoligowców spadnie do drugiej ligi to, aby w trzeciej lidze, naszej grupie spadły cztery drużyny musi być spełniony jeszcze jeden warunek. Mianowicie Lechia Zielona Góra w rozgrywkach drugiej ligi zachodniej musi wyprzedzić Tura Turek, który w chwili obecnej ma siedem punktów przewagi na siedem kolejek do końca sezonu.

Jednak jak mówi piłkarski przysłowie „do póki piłka w grze wszystko może się zdarzyć” tak, więc biało-niebieskich nie pozostaje nic innego jak zgromadzić jak najwięcej punktów w ostatnich sześciu meczach.